Projekty

Znova Bossa Nova
Účastníkmi projektu bolo 10 študentov z Klaipedos Stasio Šimkaus konservatorija z Litvy v sprievode troch pedagogičiek. Hosťujúce konzervatórium, na ktorom sa popri klasickej hudbe vyučuje aj jazz, sa môže pochváliť so 150 ročnou tradíciou. Konzervatórium Timonova 2 reprezentovalo 9 študentov v zastúpení hudobných nástrojov klavír, husle, trúbka, saxofón, basová gitara a speváčky z hudobno-dramatického oddelenia. Výsledkom spoločného nácviku skladieb v štýle bossa nova bolo vystúpenie v koncertnej sále školy, kde sa predstavili rôzne nástrojové a spevácke formácie.
Vo voľnom čase sme hosťom zabezpečili pestrý kultúrny program: koncert jazz bandu v Blue Bell, baletné predstavenie Carmen v Národnom divadle Košice, Biela noc (Medzinárodný festival súčasného umenia), prehliadka kaštieľa Betliar, návšteva Ochtinskej aragonitovej jaskyne a Štrbského Plesa vo Vysokých Tatrách.
Zdieľanie hodnôt a porozumenia hudbou
Cieľom projektu bolo spoznanie hudobnej kultúry Portugalska. Nadobudnutie zručností prostredníctvom interpretácie portugalských skladieb bolo veľkým obohatením pre vnímanie celkového kontextu európskej hudby a spolupatričnosti. Žiaci sa oboznámili aj s hudobným štýlom fado, ktoré tvorí neoddeliteľnú esenciu portugalskej duše. Program bol veľmi bohatý a inšpirujúci. Počas krátkodobej mobility žiaci vystúpili na troch rôznych koncertoch. Prvým z nich bol karnevalový koncert so žiakmi hostiteľskej školy so 150 ročnou tradíciou, Academia de Música Paços de Brandão. Na ďalšom koncerte žiaci predstavili domácemu publiku slovenskú hudobnú tvorbu a na záverečnom koncerte predviedli skladby portugalských skladateľov, ktoré naštudovali pod odborným dozorom učiteľov hostiteľskej školy. Popri interpretačnej zložke žiaci pripravili prezentáciu o portugalskej hudbe so špeciálnym zameraním na fado, jeho hlavných predstaviteľov a interpretov, ako aj typických nástrojov; portugalskej gitary, cavaquinha a mandolíny.
Počas mobility žiaci mali možnosť aj na oddych. Zúčastnili sa nezabudnuteľných celodenných výletov do Aveira, Porta a nočnej Bragy.
Hudba ako zdroj rôznorodosti a tolerancie
Zúčastnilo sa ho 14 žiakov v termíne 16. – 29. januára 2022 v Malage. Počas pobytu žiaci navštevovali hudobnú školu Centro de Artes y Música Moderna de Málaga, kde pod vedením odborných lektorov sa oboznámili s interpretačnými štýlmi flamenca a spoznali osobitosti španielskej hudby a kultúry. Rozšírili si improvizačné zručnosti a oboznámili sa s tvorbou španielskych skladateľov a interpretov, ktorí využívali vo svojich skladbách prvky flamenca. Na záverečnom koncerte v múzeu Thyssen predviedli naštudované skladby a odzneli aj diela s motívmi národností žijúcich v Košiciach. Týmto sme sledovali zámer tolerancie a rešpektovania rôznorodosti jednotlivých kultúr. Záverečnou skladbou koncertu bola kompozícia Adriana Harvana Cosmopolitan City, ktorú zložil pre túto príležitosť a odprezentovali ju všetci žiaci v zastúpení spev, klavír, husle, hoboj, gitara, zobcová flauta, trúbka a saxofón.
Počas mobility žiaci mali možnosť aj na spoznávanie kultúrnych pamiatok a jedinečnej atmosféry prímorskej Malagy, ako aj ochutnávku národných jedál v rámci Tapas Night. Zúčastnili sa celodenných výletov do Rondy a Sevilly, kde si mohli pozrieť unikátne historické a prírodné pamiatky tejto krásnej krajiny. V rámci soft-skills sa naučili väčšej samostatnosti, zlepšili si komunikáciu v cudzom prostredí, a v neposlednom rade si osvojili zručnosti, ktoré im rozhodne prispejú k lepšiemu uplatneniu na trhu práce.