Projekty

Znova Bossa Nova

V školskom roku 2023/2024, v termíne 3. – 10. októbra, na pôde našej školy sa uskutočnil kooperačný projekt programu Erasmus+ pod názvom „Znova Bossa Nova“ 2023-1-LT01-KA121-000146543.

Účastníkmi projektu bolo 10 študentov z Klaipedos Stasio Šimkaus konservatorija z Litvy v sprievode troch pedagogičiek. Hosťujúce konzervatórium, na ktorom sa popri klasickej hudbe vyučuje aj jazz, sa môže pochváliť so 150 ročnou tradíciou. Konzervatórium Timonova 2 reprezentovalo 9 študentov v zastúpení hudobných nástrojov klavír, husle, trúbka, saxofón, basová gitara a speváčky z hudobno-dramatického oddelenia. Výsledkom spoločného nácviku skladieb v štýle bossa nova bolo vystúpenie v koncertnej sále školy, kde sa predstavili rôzne nástrojové a spevácke formácie.

Vo voľnom čase sme hosťom zabezpečili pestrý kultúrny program: koncert jazz bandu v Blue Bell, baletné predstavenie Carmen v Národnom divadle Košice, Biela noc (Medzinárodný festival súčasného umenia), prehliadka kaštieľa Betliar, návšteva Ochtinskej aragonitovej jaskyne a Štrbského Plesa vo Vysokých Tatrách.

Zdieľanie hodnôt a porozumenia hudbou

Projektu 2022-SK01-KA122-VET-000073865 Zdieľanie hodnôt a porozumenia hudbou sa zúčastnilo 14 žiakov v termíne 5. – 18.2.2023 v portugalskom Paços de Brandão, kde absolvovali výučbu na vysokej profesionálnej úrovni.

Cieľom projektu bolo spoznanie hudobnej kultúry Portugalska. Nadobudnutie zručností prostredníctvom interpretácie portugalských skladieb bolo veľkým obohatením pre vnímanie celkového kontextu európskej hudby a spolupatričnosti. Žiaci sa oboznámili aj s hudobným štýlom fado, ktoré tvorí neoddeliteľnú esenciu portugalskej duše. Program bol veľmi bohatý a inšpirujúci. Počas krátkodobej mobility žiaci vystúpili na troch rôznych koncertoch. Prvým z nich bol karnevalový koncert so žiakmi hostiteľskej školy so 150 ročnou tradíciou, Academia de Música Paços de Brandão. Na ďalšom koncerte žiaci predstavili domácemu publiku slovenskú hudobnú tvorbu a na záverečnom koncerte predviedli skladby portugalských skladateľov, ktoré naštudovali pod odborným dozorom učiteľov hostiteľskej školy. Popri interpretačnej zložke žiaci pripravili prezentáciu o portugalskej hudbe so špeciálnym zameraním na fado, jeho hlavných predstaviteľov a interpretov, ako aj typických nástrojov; portugalskej gitary, cavaquinha a mandolíny.

Počas mobility žiaci mali možnosť aj na oddych. Zúčastnili sa nezabudnuteľných celodenných výletov do Aveira, Porta a nočnej Bragy.

Hudba ako zdroj rôznorodosti a tolerancie

Projekt 2020-1-SK01-K102-078079 Hudba ako zdroj rôznorodosti a tolerancie je prvou skúsenosťou v rámci projektov Erasmus+ na našej škole.

Zúčastnilo sa ho 14 žiakov v termíne 16. – 29. januára 2022 v Malage. Počas pobytu žiaci navštevovali hudobnú školu Centro de Artes y Música Moderna de Málaga, kde pod vedením odborných lektorov sa oboznámili s interpretačnými štýlmi flamenca a spoznali osobitosti španielskej hudby a kultúry. Rozšírili si improvizačné zručnosti a oboznámili sa s tvorbou španielskych skladateľov a interpretov, ktorí využívali vo svojich skladbách prvky flamenca. Na záverečnom koncerte v múzeu Thyssen predviedli naštudované skladby a odzneli aj diela s motívmi národností žijúcich v Košiciach. Týmto sme sledovali zámer tolerancie a rešpektovania rôznorodosti jednotlivých kultúr. Záverečnou skladbou koncertu bola kompozícia Adriana Harvana Cosmopolitan City, ktorú zložil pre túto príležitosť a odprezentovali ju všetci žiaci v zastúpení spev, klavír, husle, hoboj, gitara, zobcová flauta, trúbka a saxofón.

Počas mobility žiaci mali možnosť aj na spoznávanie kultúrnych pamiatok a jedinečnej atmosféry prímorskej Malagy, ako aj ochutnávku národných jedál v rámci Tapas Night. Zúčastnili sa celodenných výletov do Rondy a Sevilly, kde si mohli pozrieť unikátne historické a prírodné pamiatky tejto krásnej krajiny. V rámci soft-skills sa naučili väčšej samostatnosti, zlepšili si komunikáciu v cudzom prostredí, a v neposlednom rade si osvojili zručnosti, ktoré im rozhodne prispejú k lepšiemu uplatneniu na trhu práce.

Skip to content